SEO

301 Yönlendirmesi Nedir? Nasıl Yapılır?

Web sitelerinizi oluşturduktan ve yayınlamaya başladıktan sonra çeşitli nedenlerle, URL yapısını değiştirebilirsiniz. 301 yönlendirmesi yöntemleri ile eski URL üzerinden erişim yapmaya çalışan ziyaretçileriniz, yeni URL üzerinden yayın yapan sitenize ulaşabilecektir.

Yeni domaine geçiş yöntemi olarak belirlenen işlem adımlarında 301 kalıcı yönlendirme sistemi olarak belirlenmiştir. SEO çalışmaları ile bu yöntem kolaylıkla kullanılabiliyor ve eski ziyaretçiler kaybedilmeden yeni adres üzerinden yayınlara devam edilebiliyor.

301 Durum Kodunun SEO’ya Etkisi Nedir?

301 yönlendirme kodunun kullanılması, SEO çalışmalarına olumlu etki sunuyor. SEO çalışmalarında performansın artmasına katkı sunuyor ve eski URL üzerinde oluşan erişim trafikleri, yeni URL’ye yönlendiriliyor ve web sitesinin arama motorundaki sıralamasının yükselmesini sağlıyor.

Yönlendirme kodlarının kullanılması, arama motorları sonuçlarında herhangi bir olumsuz etkiye neden olmuyor. Durum kodu ile yönlendirmeler yapılırken, SEO çalışmalarında hem Url hem de web sayfaları ve backlink yönlendirmelerin de yapılması gerekiyor.

301 Yönlendirmesi Kullanım Alanları

301 kodu kullanılarak yapılan yönlendirmeler, kalıcı yönlendirmelerdir ve web sitelerinin farklı bir domaine taşınmasında kullanılır.

http durum kodu olarak belirlenmiştir ve kullanım alanları olarak şunlar gösterilebilir:

  • Web sitesi url değişikliği,
  • Domain taşıma,
  • Web sayfası bağlantıları yönlendirmesi,
  • Web sitesi backlink yönlendirmeleri,

Kalıcı yönlendirme şekli olarak kullanılıyor ve SEO çalışmalarında, yeni url üzerinden tüm trafiğin çekilmesine yardımcı olur.

301 Yönlendirmesi Kullanım Alanları

Https’ye Yönlendirme

Web tasarım çalışmaları ile plesk panelini oluşturan ve oturumu açan kullanıcılar, domain ana tablosundan yönlendirme ayarlarını yapabiliyor. Web erişimleri http üzerinden açılan siteler için daha güvenli erişim yöntemi olan https’ye yönlendirmeler yapılarak geçiş yapılabiliyor.

SEO çalışmalarında, güvenli erişimler için https’ye güvenli yönlendirme işlem adımları uygulanıyor. Plesk panelindeki barındırma ve dns menüzü üzerinden barındırma ayarlarını seçenler, http’den https’ye 301 yeniden yönlendirme bölümünü işaretleyerek kaydedebiliyor. Bu işlemlerle yönlendirme tamamlanıyor.

Domain Yönlendirme

Arama motorları, kullanıcıları, web sitelerine domain bilgileri üzerinden yönlendirme yapıyor. Web sitesinin orijinal domainleri kullanılmadığı zaman, ziyaretçilerin yeni domaine yönlendirilmesi gerekiyor.

Bunun için 301 kalıcı yönlendirme yöntemleri ile domain yönlendirmesi işlemleri uygulanıyor. Eski domainlerle arama yapan kullanıcılar, yeni domain ile açılan sayfalara yönlendirilir ve artık eski sayfaların kullanılmadığı arama motorları tarafından tüm kullanıcılara gösterilir.

Sayfa Yönlendirme

SEO teknikleri uygulanırken, web sitesinin belirli sayfaları ya da tümü web sitesinin kullandığı başka adreslere yönlendirilebiliyor.

Yeni adrese taşınan web sitesi ve sayfalarına erişimlerde sorun olmaması ve eski ziyaretçilerin, eski adresleri kullanarak erişim yapmak istemeleri durumunda 301 kodu ile yapılan kalıcı yönlendirmelerde, ziyaretçilerin istedikleri sayfaya ulaşmaları sağlanıyor.

Sayfalara erişim yapılmak istenildiğinde, arama botları, yapılan yönlendirmeleri kullanarak, eski sayfa bağlantılarını, yeni sayfa bağlantısına yönlendiriyor. Bu erişimlerle ziyaretçiler sayfaların yeni linklerini öğrenebiliyor.

Silinen Sayfaları Yönlendirme

İnternet sitelerin silinen sayfaları yapılan aramalarda bulunamaz. Kullanıcıların yaptıkları aramalarda, aradıkları sayfanın silindiğini gösterebilmek için 301 kodu kullanılır ve kullanıcıya gösterilen sayfada 404 hata mesajı verilir.

Bu hata mesajının gösterilmesi, yapılan yönlendirmelerle gerçekleşir. Silinen sayfalar için kullanılan 404 hata mesajı o sayfanın silindiğini ve artık erişimin olmadığını gösteriyor. SEO çalışmalarında, kullanıcıların doğru bilgilendirilmesi için yönlendirme yöntemleri kullanılıyor.

Silinen Sayfaları Yönlendirme

301 Yönlendirme Nasıl Yapılır?

301 yönlendirmesi nasıl yapılır merak edilen ve SEO uzmanları tarafından bilinmesi gereken bir konudur. Web sitelerinin barındırılmasında farklı sunucu tipleri kullanılıyor. Kalıcı yönlendirme işlemleri de sunucu tiplerine göre yapılıyor.

Her sunucu tipine göre farklı yönlendirme kod sistemi oluşturulmuştur ve site kod sistemine oluşturulan kod eklendiğinde, o site ya da sayfa istenilen domaine yönlendirilebiliyor.

Yönlendirmeler, sunucunun yapışa göre yönlendirme eklentisi yüklenerek yapılabiliyor. Doğru yapılmadığı zaman arama motorları için çeşitli sorunları oluşmasına neden olabiliyor.

.Htaccess İle 301 Yönlendirmesi

Linux hosting sunucu yönlendirme işlemlerinde farklı seçenekler kullanılabiliyor. htaccess 301 yönlendirme Linux hosting paketleri içerisindeki htaccess dosyası üzerinde yapılıyor.

Htaccess dosyasına, “redirect 301/yönlendirme yapılacak sayfa html/yönlenecek sayfa html” bilgileri veya “redirect 301 https://yönlenecek sitenin adın ve uzantısı” yazılır. Sunucu tipine göre bu kodlama sistemleri kullanılarak yönlendirmeler yapılabilecektir.

Meta Tag İle 301 Yönlendirme

Linux sunucuları kullanan internet siteleri için yapılacak yönlendirme tipleri şunlardır;

  • Htaccess yönlendirmesi,
  • Meta tag yönlendirmesi,
  • Php yönlendirmesi,
  • Meta tag ile yapılacak olan yönlendirme işleminde tagına şu kod parçası yazılmalıdır.

Kodu eksiksiz ve doğru yere yazılmalıdır. Redirect 301 htaccess yönlendirmelerinde kullanılıyor.

Php İle 301 Yönlendirme

Web siteleri ve sayfalarının yazılım dillerine göre SEO çalışmaları yapılır. Site ya da sayfa yönlendirmelerinde kullanılan kodlar, yazılım dillerine göre değişiklik gösteriyor. Php ile 301 yönlendirmelerini yapacak olanlar, index.php dosyalarına kod eklemeleri yapar.

index.php dosyası içerisine yönlendirme işlemi için yapılacak olan kod şudur:

  • SEO uzmanı bu kodları kullanarak istedikleri yönlendirmeleri kalıcı olarak rahatlıkla yapabilecektir.

Windows Hosting 301 Yönlendirmesi

Dünya genelinde en çok kullanılan ve çok sayıda web sitesini bir arada barındıran hosting sistemleri arasında Windows hosting türleri ilk sırada yer alıyor.

Bunun için SEO çalışmaları bu sunucular üzerinde daha çok yapılıyor. Web sitesi yönlendirmelerinde, wordpress 301 yönlendirmesi tekniklerini kullanacak olanlar, config dosyasını kullanıyor ve dosya içerisine kod eklemesi yapıyor.

Config dosyası içerisine yönlendirme işlemi için eklenecek olan kod şudur:

  • Yönlendirme işlemleri için bu kod sistemi yeterli gelecek ve dosya içerisinde kaydedildiğinde yönlendirmeler aktifleşecektir.

Windows Hosting 301 Yönlendirmesi

Web Config Dosyası İle Yönlendirme

Windows hosting yönlendirmeleri, iki şekilde yapılıyor. Birisi web config dosyası ile diğeri ise meta tag ile yapılabiliyor. Web config dosyası içerisine yazılacak olan kod sistemini kullananlar, dosya içerisine eklemeyi yaptıktan sonra istedikleri sayfaya yönlendirmeyi gerçekleştirmiş oluyor.

301 Yönlendirmesi Nasıl Test Edilir?

301 yönlendirme nasıl yapılır ve test edilir? İnternet siteleri ve sayfaları arasında yönlendirme yapıldığında kullanılan kodların çalışıp çalışmadığını kontrol etmek önemlidir. Test etmek için farklı internet tarayıcılarından web sitesinin url adresine giriş yapılır ve açılan sayfanın yönlendirme yapılan sayfa olup olmadığı görülür. Tüm çalışmalar bu şekilde test edilebilir.

301 Yönlendirmesi Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İnternet siteleri yönlendirme çalışmalarında, yönlendirilen ve yönlenecek url adreslerinin doğru olduğundan emin olunmalıdır. Eski url bilgilerinin silinmesi, yeni url ile değiştirilmesi işlemleri sırasında, internet sitesinin zarar görmemesine dikkat edilmelidir.

Hangi hosting tipi kullanılıyor ve web sitesi yazılım dilini neyse ona göre belirlenen yönlendirme kodlarının ilgili dosyalar içerisine yazılması gerekiyor. Yönlendirme işlemi sonunda test edilmeli ve kodların doğru çalıştığı görülmelidir.

301 Yönlendirmesi Yapmak Web Sitenin Hızını Etkiler Mi?

Web sitelerinin yeni domaine yönlendirilmesi, erişim hızını etkilemeyecektir. Web sitesinin hızının olumsuz etkilenmesini, yönlendirme işlemlerindeki kodların doğru kullanılmaması tetikleyecektir.

Yönlendirme çalışmaları doğru yöntemlerle yapıldığında, site erişim hızı hiçbir şekilde etkilenmeyecektir. Eski url üzerinden bağlantı yapmaya çalışan ziyaretçi trafikleri, yeni url üzerine yönlendirileceği için trafiğin daha fazla olmasını ve yeni sistemle erişimlerin hızının artmasını sağlayacaktır.

Kadir Trabzon

Merhaba! Ben Kadir Trabzon, dijital pazarlama dünyasında kendine sağlam bir yer edinmiş, SEO ve web site tasarımı alanlarında kendini geliştirmiş bir dijital pazarlama uzmanıyım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu